O autorze
Wierzymy we współpracę świata nauki i biznesu. Dlatego zorganizowaliśmy konkurs dla zdolnych, polskich innowatorów. Energia+!nnowacje to pierwsza taka inicjatywa w Polsce z nagrodą w wysokości miliona złotych. Chcemy pomóc zrealizować dobre pomysły, które bez finansowego wsparcia nie mają szansy wyjść poza projekt na papierze. Jesteśmy pewni, że dzięki konkursowi poznamy nietuzinkowe osobowości i niebanalne pomysły. Chcemy pokazać praktyczną stronę nauki i udowodnić, że polscy naukowcy mają wiele do zaoferowania.

I o tym będzie nasz blog. Zaglądajcie tu jak najczęściej. Z pozdrowieniami - Komitet ds. Innowacji i Nowych Technologii Krajowej Izby Gospodarczej, Grupa Enea, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, GIZA Polish Ventures oraz Polski Instytut Badań i Rozwoju, organizatorzy konkursu. Chcesz dowiedzieć się więcej o konkursie? Wejdź na stronę www.enea.pl/konkurs-innowacyjny

Co słychać w konkursie ENERGIA+ !nnowacje?

Pierwszym kryterium oceny zgłoszonych pomysłów była innowacyjność.
Pierwszym kryterium oceny zgłoszonych pomysłów była innowacyjność. Fot. unbekannt270 https://goo.gl/dDzbQI CC BY 2.0
Dobiegł końca proces analizowania zgłoszeń przesłanych do konkursu. W skład komisji, która weryfikowała nadesłane projekty, weszli eksperci z Enei, GIZA Polish Ventures oraz Polskiego Instytutu Badań i Rozwoju.

Kryteria oceny

Zgłoszenia sprawdzano pod kilkoma względami. Oto one:

• Po pierwsze rozpatrywano je pod kątem innowacyjności.
• Po drugie analizie podlegała konkurencyjność pomysłu.
• Trzecim kryterium była możliwość wykorzystania projektu w elektroenergetyce w obszarze wytwarzania, dystrybucji oraz handlu.
• Eksperci rozpatrywali ponadto poziom gotowości technologicznej zgłaszanych rozwiązań oraz potencjał ich komercjalizacji i wdrożenia.
• Sprawdzono również strukturę własności intelektualnej i przemysłowej.
• Komisja zwróciła także uwagę na kompetencje i komplementarność zespołu zgłaszającego pomysł.

Kilka słów o organizatorach

Enea jest jednym z największych polskich przedsiębiorstw i należy do liderów polskiego rynku energetycznego. Do obszarów działania Grupy Enea zaliczają się wytwarzanie, dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej. Należąca do spółki sieć dystrybucyjna obejmuje znaczną część powierzchni Polski, koncentrując się w jej północno-zachodnich rejonach. Grupa Enea zatrudnia 10 tysięcy specjalistów, a liczba jej klientów sięga 2,5 miliona.

GIZA Polish Ventures to fundusz inwestycyjny typu Venture Capital. GPV powstał w 2012 roku i jest zarządzany przez zespół doświadczonych przedsiębiorców internetowych oraz profesjonalistów z dziedziny inwestycji i finansów. Do tej pory fundusz zainwestował już w ponad dziesięć start-upów i firm z różnych branż. Wsparcia GIZA Polish Ventures udziela izraelska grupa VC Giza Venture Capital. Jej pracownicy służą opinią i doświadczeniem z wielu dziedzin – między innymi technologii informacyjnej, komunikacji, oprogramowania, sprzętu medycznego i innych.


Polski Instytut Badań i Rozwoju zajmuje się wspieraniem komercjalizacji i innych formy zaszczepiania nowych technologii w gospodarce. Jego celem jest wsparcie polskich przedsiębiorstw oraz naukowców w rozwijaniu działalności ukierunkowanej na innowacyjność. Organizację tworzy grupa analityków, składająca się z kilku uzupełniających się zespołów, które zajmują się analizą technologiczną, analizą rynkową oraz projektami unijnymi. Do priorytetów Instytutu należy aktualizacja wiedzy poprzez udział w kursach doszkalających, konferencjach naukowych i spotkaniach biznesowych.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to agencja wykonawcza podlegająca Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2007 roku realizuje zadania z obszaru polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. Od 2007 funkcjonuje jako przestrzeń dialogu między środowiskami biznesu i nauki. Centrum prowadzi działalności, korzystając ze środków skarbu państwa oraz z funduszy unijnych.

Co dalej?

– Spośród zgłoszonych do konkursu i spełniających wymogi projektów komisja ekspercka wyłoniła pięć najbardziej obiecujących – relacjonuje Dariusz Duda, koordynator konkursu, który w Enei zajmuje się innowacjami i nowymi technologiami. – Autorzy wybranych projektów zostaną zaproszeni w październiku na spotkania z Partnerem Strategicznym i Partnerami konkursu ENERGIA+ !nnowacje, aby zaprezentować i omówić zgłoszoną technologię. Przedstawione pomysły zostaną poddane dalszej ocenie – zapowiada koordynator. O szczegółach spotkania wybrane osoby zostaną poinformowane bezpośrednio, ze względu na ochronę danych osobowych oraz zachowanie poufności zgłaszanych pomysłów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...